OCM – olejowanie twarzy

olejowanie_twarzy

OCM, czyli Oil Cleansing Method jest to coraz bardziej popularna metoda oczyszczania twarzy olejem. Tradycyjnie metoda ta oparta jest na połączeniu oleju rycynowego z olejem bazowym, który wybiera się według indywidualnych potrzeb cery. Olej rycynowy jest bardzo podobny do ludzkiego sebum, świetnie je rozpuszcza. Dodatkowo ma także właściwości regenerujące i odżywcze. Olejowanie twarzy ma dwie podstawowe funkcje – zmycie makijażu bez podrażnienia skóry oraz jej odżywienie.

Dzięki Oil Cleansing Method można doskonale oczyścić skórę, pozbyć się trądziku i zatkanych porów oraz uregulować wydzielanie sebum. Może się to okazać trudne do uwierzenia, ale OCM działa tak samo jak chemiczna metoda ‚to samo wymywa to samo’…a więc w tym przypadku tłuszcz wymywa tłuszcz. Wiele osób boi się stosowania zabiegu olejowania twarzy ze względu na obawę przed przetłuszczeniem i świeceniem się skóry.Jednak na szczęście to tak nie działa.

Mieszanka olejów powinna składać się z proporcji:

  • olej bazowy –  70-90%
  • olej rycynowy – dopełnienie do 100%

Olejem bazowym może być dowolny olej naturalny, nierafinowany i tłoczony na zimno.

Zabieg olejowania rozpoczynamy od nałożenia oleju na nieoczyszczoną skórę twarzy. W następnej kolejności należy ogrzać twarz, na przykład parą wodną. Chodzi o to, żeby otworzyć pory. Do kilku minutach zamykamy pory – przemywamy twarz zimną wodą. Po całym zabiegu nakładamy krem.

Dla cery tłustej jako oleje bazowe doskonale nadadzą się: olej lniany, jojoba, macadamia. Dla cery trądzikowej: olej tamanu, lniany, olej z modli indyjskiej, jojoba, macadamia. Z kolei dla cery suchej świetnie sprawdzi się na przykład olej z awokado, arganowy, różany, z pestek słonecznika, albo z pestek winogron. Przy cerze naczynkowej powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby efektem nie okazało się dodatkowe uwydatnienie widoczności naczynek, dlatego warto zastosować olej z orzechów laskowych, jojoba lub olej z kocanki.

Nie należy zrażać się początkowym pojawieniem się większej ilości zaskórników, a nawet ropnych zmian skóry. Jest to normalne w procesie oczyszczania się skóry, która chce pozbyć się ze swojego wnętrza wszystkiego, co dla niej niekorzystne. Dlatego też warto przeczekać etap może nie najlepszego wyglądu, aby później cieszyć się z idealnie oczyszczonej i gładkiej cery.