Kosmetyki hipoalergiczne

kosmetyki_hipoalergiczne

Kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone są dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. Posiadają one właściwości łagodzące i lecznicze. Podrażnienia najczęściej powodowane są przez konserwanty lub substancje zapachowe. Kosmetyki hipoalergiczne często są niestety mylone z kosmetykami naturalnymi i z dermokosmetykami (produkty apteczne). Z gamy produktów hipoalergicznych możemy wybrać zarówno kosmetyki do pielęgnacji skóry, jak i takie, które posłużą do makijażu.

Kosmetyki hipoalergiczne mają jedną, prostą funkcję – NIE POWINNY PODRAŻNIAĆ. Mają one oczywiście jeszcze inne zalety, takie jak na przykład to, że mogą działać przeciwzmarszczkowo lub stabilizować produkcję sebum, jednak najważniejsze jest to, aby łagodziły cerę.

Trzeba pamiętać o tym, iż nie ma prawnych regulacji, które w jasny sposób określałyby, co to są kosmetyki hipoalergiczne i które z nich możemy zaliczyć do tej grupy. Często producenci posługują się tym pojęciem tylko po to, aby zwiększyć sprzedaż. Gdy widzimy na opakowaniu napis ‚hipoalergiczny’, to od razu w naszej świadomości pojawia się myśl, że taki produkt z całą pewnością nam nie zaszkodzi. Niestety nic bardziej mylnego. W składzie takiego kosmetyku mogą znajdować się substancje, które uczulają i wywołują podrażnienia skórne. Trzeba także mieć na uwadze to, że kosmetyki hipoalergiczne to nie są leki i jeśli mamy jakiś poważny problem skórny, to koniecznym jest udać się do specjalisty dermatologa.

Kosmetyki hipoalergiczne z całą pewnością powinny być pozbawione takich składników, które będą powodowały uczulenia, podrażnienia, czy alergie. W związku z tym w składzie nie powinny się znaleźć alkohole, konserwanty, barwniki, substancje zapachowe, czy też alergeny pochodzenia naturalnego, takie jak na przykład olejki orzechowe i ziołowe.

Osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny stosować jedynie kosmetyków hipoalergicznych, aby ustrzec się uczuleń i innych nieprzyjemnych sytuacji związanych ze skórą. Na szczęście są one dostępne w wielu miejscach, takich jak apteki, drogerie, czy sklepy internetowe.