Poziom stresu a problemy skórne

poziom_stresu

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Temple wykazały, że istnieje zależność pomiędzy stresem związanym ze studiami a pojawieniem się problemów skórnych. Stres jest największy w okresie zaliczeń i egzaminów. W tym okresie zwiększa się częstotliwość występowania problemów skórnych. Zdaniem prowadzących badania, jest to ściśle powiązane.

W badaniu wzięło udział 5 tysięcy osób – studentów Uniwersytetu Temple. Po przeprowadzeniu ankiety dotyczącej poziomu stresu oraz problemów skórnych, zostali oni podzieleni na trzy grupy: mało, średnio i bardzo zestresowanych. W wyniku badania zauważono, iż osoby, które borykały się z większym poziomem stresu, miały też problemy ze skórą, takie jak łojotok, łysienie, świąd, nadmierna potliwość, łuszczenie skóry, czy wysypka.

Zdaniem naukowców przeprowadzających to badanie, jego wynik powinien być wskazówką dla dermatologów, którzy zajmują się leczeniem osób w wieku studenckim. Ponadto, autor badania uważa także, iż w przypadku osób narażonych na długotrwały i silny stres, powinno się także wprowadzać niefarmakologiczne interwencje terapeutyczne.

Źródło: PAP