Łuszczyca w Polsce coraz szybciej wykrywalna

łuszczyca

Zdaniem dermatologów, łuszczyca staje się coraz szybciej wykrywalna. Polacy, gdy widzą u siebie jakieś defekty skóry, to od razu udają się do dermatologa, aby się ich pozbyć. Łuszczyca jest to choroba, która polega między innymi na powstawaniu łusek, albo krostek i rumienia.

Zdaniem dr hab. Anety Szczerkowskiej-Dobosz z Akademii Medycznej w Gdańsku, około 80-90% wszystkich chorych na łuszczycę, doświadcza jej łagodnego przebiegu, czyli takiego, który umożliwia im normalne funkcjonowanie. Niestety często osoby cierpiące na łuszczycę nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Wiedzą, że nie wszystko jest w porządku, ale nie kojarzą zmian na skórze głowy przypominających łupież właśnie z tą chorobą. Jednakże coraz więcej osób chce wyglądać dobrze i gdy tylko widzi u siebie coś niepokojącego, to udaje się do specjalisty. Dzięki temu wykrywalność łuszczycy stale rośnie.

Chorzy na łuszczycę często nie czują się z tym komfortowo. Zmiany na głowie, twarzy, czy dłoniach nie wyglądają estetycznie, czasem wręcz odstraszają. Niestety lekarze rodzinni nie zawsze potrafią prawidłowo rozpoznać tę chorobę i nierzadko przepisują nieodpowiednie leki, które mogą w dodatku pogorszyć sprawę. Według prof. Waldemara Placka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, taka niepoprawna diagnoza utrudnia późniejsze leczenie tej dolegliwości.

Źródło: PAP