Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować

kosmetyki_naturalne

Kosmetyki naturalne cieszą się stale rosnącą popularnością. Z całą pewnością przyczynił się do tego trend na wszystko, co jest ‚eko’. Rośnie też świadomość społeczeństwa w kwestii tego, jak ważne jest, co aplikujemy na swoją skórę, ciało i włosy. Dlatego też mnóstwo osób poszukuje kosmetyków naturalnych i organicznych do codziennej pielęgnacji. Kosmetyki naturalne okazały się być niezwykle skuteczne w walce z procesami starzenia się skóry i jej regeneracji. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz to nowych produktów, o przyjemnych zapachach i w ciekawie wyglądających opakowaniach. Dlaczego jednak decydujemy się na zakup kosmetyków naturalnych? Co stawia je ponad innymi?

  1. 100% z natury – użyte składniki są pochodzenia naturalnego, a nie chemicznego i syntetycznego. Jest to połączenie najwyższej jakości olejów roślinnych, wosków i maseł, a składnikami aktywnymi są ekstrakty z roślin zielarskich. Produkty te zawierają także mnóstwo składników odżywczych, takich jak na przykład witamina E. Kosmetyki naturalne mają właściwości zarówno upiększające, jak i zdrowotne.
  2. Szeroka gama produktów – coraz większy popyt na kosmetyki naturalne generuje większą podaż. Producenci dostosowują się do potrzeb konsumentów, wprowadzają specjalne, ekologiczne serie artykułów kosmetycznych, a w poprzednich zmieniają skład. Wszystko po to, aby generować wyższą sprzedaż. Wszystko z napisem ‚eko’, ‚silicon free’, ‚no parabens’, ‚natural’ jest zdecydowanie na topie. Branża kosmetyczna oferuje bardzo szeroki wybór artykułów dla stale rosnącej liczby zwolenników kosmetyków naturalnych – szampony, odżywki do włosów, kremy, peelingi, olejki, toniki, balsamy, czy nawet produkty do makijażu. Szczególne zainteresowanie budzą także produkty przystosowane specjalnie dla mężczyzn, albo dla dzieci.
  3. Atrakcyjne ceny – wydawać by się mogło, że skoro ‚naturalne’ to od razu drogie. Nic bardziej mylnego. W Polsce mamy wielu rodzimych producentów wysokiej jakości kosmetyków naturalnych, których ceny często są nawet niższe, niż ceny tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych. Powód tego jest bardzo prosty – produkcja odbywa się w kraju, nie ponosimy kosztów importu, ani wielkich kampanii reklamowych. Kosmetyki naturalne można kupić w sklepach zielarskich, aptekach oraz sklepach internetowych poszczególnych marek. To także wpływa na ich korzystne ceny, nie są rozprowadzane masowo.
  4. Bezpieczeństwo – kosmetyki naturalne nie zawierają substancji chemicznych, sztucznych barwników, konserwantów (takich jak na przykład parabeny), ani surowców pochodzących z przeróbki ropy naftowej. Kosmetyki te w większości są hipoalergiczne, ich skuteczność jest sprawdzona zarówno podczas testów dermatologicznych, jak i przez potwierdzającą bezpieczeństwo ich stosowania tradycję. Jednak należy pamiętać, że ze względu na brak chemicznych konserwantów, termin ich przydatności do użycia jest krótszy, niż zwykłych produktów drogeryjnych. Stosowanie ich można porównać ze spożywaniem wysoko przetworzonej żywności. Jej termin do spożycia jest długi, ale pełna jest ona ulepszaczy i spulchniaczy, które nie są korzystne dla naszego organizmu.
  5. Zastosowanie – kosmetyki naturalne mogą być stosowane do wszystkich typów skóry, jak i włosów. Z uwagi na szeroki wybór produktów, każdy dopasuje kosmetyki do swoich indywidualnych potrzeb. Znajdziemy zarówno kremy przeciwzmarszczkowe, do skóry suchej, tłustej, naczynkowej, atopowej, młodej, dojrzałej. Jeśli chodzi o włosy, to do kupienia są produkty wpływające na ich kondycję, regenerację, ochronę – naturalne szampony i odżywki, które nie będą nadawały im niepożądanego odcienia (ważne na przykład w przypadku włosów blond, które niestety są bardzo podatne na zmianę koloru za sprawą szamponu, czy odżywki).
  6. Zachwycające efekty – efekt działania kosmetyków naturalnych nie jest może widoczny aż tak szybko, jak po użyciu ich drogeryjnych odpowiedników, jednakże nie należy się zniechęcać. Z racji tego, że są pochodzenia naturalnego, ich działanie jest łagodniejsze. Po dłuższym czasie stosowania można zauważyć naprawdę spektakularne efekty. W dodatku, w odróżnieniu od kosmetyków konwencjonalnych, stymulują skórę do działania, zamiast tak jak tamte – dostarczać jej sztucznych substancji i wykonywać pracę za nią.
  7. Przyjazne dla środowiska – kosmetyki naturalne są biodegradowalne, ich opakowania w przeważającej części są zdatne do przetworzenia i ponownego użycia. W dodatku, kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają także składników, które mogłyby im zaszkodzić.
  8. Fair Trade – produkowane są zgodnie z wysokimi standardami, z poszanowaniem ludzi i środowiska naturalnego. Produkcja i handel oparte są na regułach Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu). Ma na to na celu pomoc producentom surowców z krajów biednych, których wyroby kupowane są przez konsumentów z bogatszych części kuli ziemskiej, w tym przypadku przez przedstawicieli firm zajmujących się produkcją kosmetyków naturalnych.

Nikt chyba nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że naprawdę warto stosować kosmetyki naturalne. Uroda, zdrowie, środowisko oraz inni ludzie – to są powody, których zdecydowanie nie da się podważyć. Używając kosmetyków naturalnych zadbamy o młody wygląd skóry, włosów, paznokci, o witalność całego ciała. Kosmetyki naturalne są zdecydowanie lepszą alternatywą dla produktów drogeryjnych ze względu na swoje właściwości i skład w 100% pochodzący z natury.