Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

wypadanie_włosów

Przyczyn nadmiernie wypadających włosów może być naprawdę wiele. Zdaniem dermatolog dr Doroty Kwiatkowskiej, może być to na przykład nieodpowiednia dieta, tryb życia, niedobory jakichś substancji w organizmie, a nawet choroby. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy dermatologów przede wszystkim z takimi problemami dotyczącymi włosów, jak ich nadmierne wypadanie lub też łupież i swędzenie skóry głowy.

Trzeba pamiętać, że wypadanie włosów jest czymś zupełnie naturalnym. Każdego dnia tracimy nawet do 100 włosów. W dzisiejszych czasach jednym z głównych przyczyn wypadania włosów jest niestety stres. Codziennie wiele osób jest narażonych na czynniki stresogenne w pracy, a także i w życiu prywatnym.  Dodatkowo, aby znaleźć powód wypadania włosów, warto także wykonać podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, hormony tarczycy, parametry nerkowe i wątrobowe. Utrata dużej ilości włosów może być także związana z nieodpowiednio zbilansowaną dietą oraz brakiem witamin i substancji odżywczych.

Zdaniem pani dermatolog, aby uchronić się przed nadmiernym wypadaniem włosów należy przede wszystkim zdiagnozować tego przyczynę i spróbować ją zlikwidować. Następnie trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Konieczne jest stosowanie kosmetyków, które nie będą podrażniały skóry głowy. Jeśli mamy problemy z łupieżem, albo nadmiernym łojotokiem, to niezbędne jest używanie produktów, które pomogą nam to zniwelować. Dr Dorota Kwiatkowska odradza także stosowanie produktów 2 w 1 i 3 w 1. Im mniej składników, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowej i innego niepożądanego efektu. Ciekawe jest także to, że im mniej szampon się pieni, tym lepiej – oznacza to, że zawiera mniej detergentu, który będzie wysuszał skórę głowy. Dla włosów nie będzie także korzystne spłukiwanie ich zbyt gorącą wodą, ponieważ pobudzi to tylko łojotok. Natomiast warto po zakończeniu mycia spłukać je zimną wodą, dzięki czemu zostaną zamknięte łuski włosa i będzie on mniej narażony na działanie czynników zewnętrznych.

Źródło: PAP life